Fekete Gyémánt Egyesület ,Bányász Nyugdíjas Szakszervezet  és a  Bányász Nyugdíjasok Nők Klubja
Nógrád megyéből.
Jó Szerencsét!
MENÜ

A Fekete Gyémánt Egyesület rövid bemutatása.

Fekete Gyémánt Egyesület3070 Bátonyterenye, Molnár Sándor út 1-3.
A Fekete Gyémánt Egyesület a Bányaipari Dolgozók Nyugdíjas Alapszervezet Nagybátonyi 450       fős tagságából alakult, 2005. 05. 25. – én.
Célja: a bátonyterenyei bányászati hagyományok ápolása, egészségmegőrzés és kulturális   tevékenység.
A bányászat (1861-1992) a felszámolásig a helyi lakosság megélhetését biztosította. A nehéz és veszélyes munka végzése a családok, közösségek szoros együttműködését hozta létre. A bányászat jelentette az életet, a biztonságos megélhetést a családoknak, az ifjúságnak. Ezért fő feladatunknak tekintjük, hogy a mai fiataloknak átadjuk, tudatosítsuk lakóhelyünk több, mint egy évszázados bányászati hagyományát. A nógrádi szénbányászat 1992. évi befejezésével ne kerüljön örökre a feledés homályába az a szakma és kultúra, mely őseink életét jelentette.
Az egyesület tagjai zömében munkában elfáradt öregek, egyedül élő özvegyek. Kulturális és egészségmegőrző kirándulásainkat, útjainkat (Miskolc – Eger – Mezőkövesd - Szécsény, gyógyvizes fürdők meglátogatása) úgy szervezzük, hogy fiataljaink részére bemutathassuk az Észak-magyarországi régió gazdag kulturális, természeti és épített örökségi hagyományait. Az egyesület aktívan dolgozó fiatalabb tagjainak és unokáinknak tevékenysége, segítsége a közös munka meghatározó jellegét biztosítja.
A gyermekeink és iskoláskorú unokáink az életünk reménysége, vigasza. A velük való törődés testi és szellemi fejlődésük egyengetése mindannyiunk öröme. A meglátogatott és látogatásra tervezett Észak-magyarországi kulturális és természeti örökségek, a palóc gyökerek feltárása, a számukra még kevésbé ismert regionális, kulturális értékek nekik élményt, nekünk megelégedést adnak.
Az egyesület tagjai örömüket lelik a Bátonyterenye Város Önkormányzata és intézményei, a Bányász Nyugdíjas Alapszervezet, valamint a Bányász Nyugdíjas Nők Klubja támogatásában, együttműködésének segítségében.

 

Menü

Hírek

  • Bányász kopjafát avattak
    2012-04-26 22:33:09

    Hagyományteremtő jelleggel Bányász-Majálist szervezett Mátraverebély Önkormányzata Kányáson, az egykori bányász-kolónia központjában.

    A bányászhagyományok továbbápolásában szeretne elöl járni Mátraverebély-Kányás. Ennek első lépéseként 2011. május 21-én szombaton Kányáson, az egykori bányász-telep központjában Bányász Emlékfa felállításával tisztelegtek  a dicső bányászmúlt előtt.

    A rendszerváltást követően a hazai mélyműveléses bányászatot szinte teljes egészében felszámolták. Ám a bányák bezárása ellenére sok egykori bányásztelepülésen új lendületet kapott a bányász hagyományőrzés. Sorra alakultak a bányász nyugdíjas klubok, alapítványok, egyesületek és egyéb hagyományőrző civil szervezetek. Emlékhelyeket, gyűjteményeket hoztak létre, kiadványok jelentek meg. Kulturális programok sora bizonyítja, hogy a közösségek kötelességüknek érzik és büszkén vállalják a bányászmúlt emlékeinek őrzését, ápolását.

    A Bányász Majális fővédnökségét a Magyar Bányászati Szövetség vállalta. Zoltay Ákos főtitkár úr ünnepi köszöntő beszédében az emlékezésen túl optimista jövőképet vázolt.
    Szilveszter Tibor bányamérnök az emlékkiállítás megnyitóján a kányási bánya történetének ismertetésére vállalkozott, és részletesen kifejtette a bánya bezárásához vezető okokat.

    A kiállítás megnyitása után a résztvevők a együtt sétáltak a Bányász Emlékfához. Seres Mária polgármester a kopjafa állítás ötlete és megvalósulása közötti időszak történéseiről szólt.  Nagy János a BDSZ bátonyterenyei nyugdíjas tagozatának elnöke a hagyományok ápolásának fontosságáról, a közösség összetartó erejéről megfogalmazott gondolatait közvetítette.
    A rendezvényen felcsendült a Bányász Himnusz és sok közismert bányásznóta a salgótarjáni Bányász-Kohász Dalkör, a Kisterenyei Bányász Dalkör, a Mátraterenyei Hagyományőrző Dalkör és a mátraverebélyi Együtt-egymásért Nyugdíjas Klub Népdalköre tolmácsolásában.
    Az egész napos program nem csupán a bányászoknak volt érdekes. A legkisebbek igazi kincsvadászatra indulhattak a szentkúti remetebarlangokhoz, és izgalmas sorversenyeken vehettek részt.
    A rendezvényhez gyermekrajz pályázat is kapcsolódott, melynek legjobbjai közös budapesti  kiránduláson vehetnek részt.

     

Szavazás

Kell e még javítani az oldalt
Igen
Nem
Asztali nézet